Wynagrodzenie urlopowe dla pracownika tymczasowego od 1 czerwca

urlop-230x157Od 1 czerwca 2017 r. wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i ekwiwalent za ten urlop dla pracownika tymczasowego należy ustalać, biorąc za podstawę wynagrodzenie wypłacone mu w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do tych świadczeń. Przed zmianą przepisów podstawa wymiaru wynagrodzenia za płatny wypoczynek i ekwiwalent urlopowy była ustalana z całego okresu wykonywania pracy tymczasowej. Oznaczało to konieczność uwzględniania w obliczeniach wynagrodzenia przysługującego od początku zatrudnienia tymczasowego, co znacząco utrudniało kalkulację wskazanych należności.

W wyniku zmian uproszczono zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop dla pracowników tymczasowych przez zbliżenie tych zasad do regulacji obowiązujących pracowników zatrudnionych na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Celem zmian jest zapewnienie pracownikowi tymczasowemu porównywalnego wynagrodzenia w stosunku do pracowników własnych pracodawcy użytkownika, przy jednoczesnym zachowaniu pewnych odrębności wynikających ze specyfiki pracy tymczasowej. Wynagrodzenie pracownika tymczasowego za urlop wypoczynkowy, który trwał 1 czerwca 2017 r., należy ustalać, stosując nowe przepisy.