Dni wolne od pracy w 2018 roku

PrawoPracyW 2018 roku będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Tylko jedno święto wypada w sobotę, za którą pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego. Święto wypadające w niedzielę nie daje dodatkowego dnia wolnego. Zobacz listę świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w 2018 roku.

W myśl ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy (z późniejszymi zmianami), pracownik ma zagwarantowane w każdym roku kalendarzowym 13 dni wolnych od pracy oraz wolne niedziele.

W 2018 roku tylko jedno święto wypada w sobotę, zaś trzy w niedzielę.

Święto w sobotę
6 stycznia 2018 roku, Święto Trzech Króli – jest to jedyne w 2018 roku święto wypadające w sobotę. Pracodawca ma obowiązek udzielić nam za ten dzień, inny dzień wolny od pracy. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11). Trybunał Konstytucyjny stwierdził że „pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”. Jeśli święto, które jest ustawowym dniem wolnym od pracy, wypada w sobotę, pracownik ma prawo odebrać sobie za to inny dzień wolny. Jeśli natomiast święto wypada w niedzielę, nie ma takiej możliwości.

Wymiar czasu pracy
Wymiar czasu pracy w 2018 roku będzie wynosił 2008 godzin, to o 8 godzin więcej niż w 2017 roku. Przy uwzględnieniu wszystkich świąt oraz weekendów w 2018 roku wypada 114 dni wolnych od pracy. Poniżej przedstawiamy wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach roku 2018.