Szkolenie BHP dla uczniów praktycznej nauki zawodu i pracowników

7 września 2018r., Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie organizuje szkolenie okresowe z zakresu BHP dla wszystkich nowo zatrudnionych pracowników oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy. Informacje i zapisy w Biurze Cechu.

Nowe składki ZUS przedsiębiorców w 2018 r.

zusW 2018 roku zmieni się wysokość stawki ZUS dla przedsiębiorców. W porównaniu z rokiem 2017 łącznie składki wzrosną o ponad 100 zł. Ile wyniosą składki preferencyjne (tzw. mały ZUS)?  Nowy rok niesie nie tylko zmiany dla etatowców otrzymujących minimalne wynagrodzenie, ale i dla przedsiębiorców. Zmienia się wartość bazowa, od której naliczane są składki dla osób prowadzących działalność.

Wysokość składek dla przedsiębiorców podlegających ogólnym zasadom

Podstawę wymiaru składek będzie stanowiła kwota 2 665,80 – 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W porównaniu z mijającym rokiem łącznie składki wzrosną o ponad 100 zł.

Składki preferencyjne
Osoby, które rozpoczynają po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej lub prowadziły wcześniej działalność i ją zamknęły, a od czasu zamknięcia upłynęło już 5 lat, mają prawo do tak zwanego ZUS-u preferencyjnego przez okres 24 miesięcy. Składki naliczane są od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wzrost minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2100 zł spowoduje wzrost składek preferencyjnych o 5 proc. Podstawa wymiaru składek będzie wynosiła 630 zł.

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne nie opłacają składki na Fundusz Pracy.

Łącznie, bez składki zdrowotnej, przedsiębiorcy zapłacą 200,16 zł

Składka zdrowotna

W przypadku składki zdrowotnej podstawa wymiaru wynosi zadeklarowaną kwotę, nie niższą jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nie niższą niż 9 proc. podstawy wymiaru. Biorąc jednak pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, iż w 2018 roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 312,14 zł.

Termin płatności

W przypadku gdy przedsiębiorca odprowadza składki tylko za siebie, zobowiązany jest dokonać płatności do 10 dnia następnego miesiąca, a w przypadku odprowadzania składki za siebie i osobę współpracującą – do 15 dnia następnego miesiąca. Składki opłaca się w formie przelewu bankowego.