Ostatnie Pożegnanie

W dniu 10 lutego 2013r na Cmentarzu Komunalnym w Andrychowie pożegnaliśmy Ś.P. Jana Palecznego – Starszego Cechu w latach od 1985r. do 2005r.   Za swoje zasługi otrzymał w dniu 19 marca 2005r tytuł Honorowego Starszego Cechu.

Mowę pożegnalną wygłosił Starszy Cechu Daniel Trojak.

Drodzy przyjaciele, szanowna rodzino,

Przypadł mi dziś w udziale smutny obowiązek pożegnania w imieniu Rzemiosła Ś.P. Jana Palecznego – niezbadane wyroki opatrzności sprawiły, że dla niego nadszedł czas zakończenia ziemskiej wędrówki.

Pogrążeni w smutku spotykamy się dziś by wspólnie pożegnać Ś.P. Jana Palecznego, którego śmierć jest dla Nas wszystkich ogromnym ciosem. Jest Nam niezmiernie ciężko rozstać się z człowiekiem, którego życie  i działalność tak wiele wniosły w naszą codzienność. Jesteśmy tutaj wszyscy po to, by wspólnotą naszych serc  i myśli zaświadczyć o tym, że pamięć o Ś.P. Janie Palecznym nigdy nie zostanie zatarta, że jego dzieła, a także wspaniała osobowość, będą żyły w Nas na zawsze.

Moi drodzy, każdy z Was pewnie w inny sposób zapamiętał Ś.P. Jana Palecznego. Żona , dzieci i wnukowie pamiętają go z codziennego życia. Zapewne najtrudniej pogodzić się że stratą kogoś kto był zawsze obecny, o każdej porze dnia i nocy. Rozumiemy Waszą rozpacz, pamiętajcie jednak że nie jesteście w tej rozpaczy osamotnieni, wszyscy jak tu stoimy, jesteśmy sercami z Wami. Przyjmijcie wyrazy głębokiego współczucia od Rzemiosła, od Nas wszystkich.

My jako Rzemieślnicy, współpracownicy a niejednokrotnie przyjaciele, będziemy wspominać Ś.P. Jana Palecznego jako wspaniałego, pełnego pomysłów człowieka, z którym przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil – zarówno na płaszczyźnie zawodowej tak i prywatnej. Wspominamy niezliczone sytuacje w których służył nam radą i pomocą – zawsze mogliśmy liczyć na jego uśmiech   i profesjonalną doradę w różnych sytuacjach.

Ś.P. Jan Paleczny w trakcie swojego życia pełnił wiele funkcji społecznych w strukturach rzemiosła:

–  od 21 czerwca 1985 roku do 19 marca 2005 roku był  Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości  w Andrychowie,

–  w dniu 19 marca 2005 roku otrzymał godność  Honorowego Starszego Cechu Rzemiosł Różnych  i Przedsiębiorczości w Andrychowie,

– od 1991 roku był zastępcą Prezesa Izby Rzemieślniczej w Bielsku Białej,

– był długoletnim członkiem Prezydium Izby Rzemieślniczej w Bielsku Białej

Za swoje zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej a także dla Rzemiosła Polskiego został uhonorowany :

1985 – Złotą Honorową Odznaką Województwa Bielskiego
1987 –  Honorową Odznaką Rzemiosła Polskiego
1987  – Odznaką za zasługi dla Województwa Bielskiego
1985  – Srebrnym Krzyżem Zasługi
1997  – Złoty Medal im. Jana Kilińskiego
2000  – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
2010  – Platynowy medal im. Jana Kilińskiego będący jednym z najwyższych odznaczeń Związku Rzemiosła Polskiego.

Młodsi z pośród Nas zapamiętają Ś.P. Jana Palecznego przede wszystkim  jako swojego Mistrza….. Pamiętamy przecież z jaką łatwością skupiał przy sobie wielu młodych rzemieślników,   z jakim zapałem  i radością tworzył i kierował Cechem Rzemiosł Różnych w Andrychowie przez 20 lat, zawsze kierował się uczciwością, mądrością i niespotykaną na co dzień umiejętnością skupiania wokół siebie ludzi o różnych poglądach i temperamentach. Pamiętamy jego poświęcenie i oddanie różnym sprawom nie tylko sprawą Rzemiosła Polskiego.

Chyba nie przesadzę zbytnio, jeśli powiem że był dla Nas Rzemieślników trochę jak Ojciec i Brat . Troskliwy, uważny, wrażliwy na problemy innych. Świadomy, kiedy należy się wycofać, odsunąć na bok i pozwolić innym by mogli się wykazać.  Jednocześnie obserwował i stał na straży ładu i porządku udzielając niezastąpionych porad. Służył chętnie swoją pomocą a także często zadawał  pytania które pozwalały człowiekowi powrócić na właściwy tor działań.  Taka postawa cechuje tylko nielicznych, jest świadectwem wielkości człowieka i wskazuje przede wszystkim iż człowiek o takich predyspozycjach zasługuje na tytuł MISTRZA  !!!

Dziękuję wszystkim a w szczególności przedstawicielom Rzemiosła za udział w uroczystości pogrzebowej naszego Honorowego Starszego Cechu ŚP. Pana Jana Palecznego. Rodzinie jeszcze raz składam w imieniu Rzemiosła wyrazy głębokiego współczucia.

Panie Janie, Żegnamy Pana dziś w wielkim smutku i żalu. Nad Pana trumną pochyla się dzisiaj wiele sztandarów Rzemiosła, pochylają się  głowy starszyzny Cechowej żegnając swojego Mistrza – Cechmistrza. Niech ten symboliczny gest będzie naszym pożegnaniem z Panem , a jednocześnie niech będzie podziękowaniem, za Pana obecność wśród nas, za pracę, za zaangażowanie i oddanie sprawą Rzemiosła. Ufamy głęboko że nasze drogi się nie rozchodzą fizycznym rozstaniem, a pamięć duchowa i modlitewna pozostanie między nami, aż do spotkania w wieczności.

Drogi Mistrzu i Przyjacielu…… Spoczywaj w Pokoju !

EGZAMINY FRYZJERSKIE (sprawdzające)

Po raz kolejny, w naszym cechu odbyły się egzaminy sprawdzające uczniów  fryzjerstwa w dniu 10 lutego 2013r. Celem egzaminu było sprawdzenie umiejętności  nabytych podczas zajęć praktycznych w salonach fryzjerskich.
Poziom przygotowania 2-osobowa Komisja oceniła pozytywnie, dając cenne wskazówki i rady, które pomogą uczniom podnieść swoje umiejętności dla jeszcze lepszego efektu swojej pracy podczas egzaminów końcowych.